Bakan Varank: Hedef Türkiye'yi sanayi ve teknolojide lider üretim üssü yapmak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, dinamik iş gücünü, sanayi kapasitesini ve coğrafi avantajları en iyi şekilde kullanarak, yapısal dönüşüm için gerekli adımları kararlılıkla attıklarını belirterek, "Nihai hedefimiz Türkiye'yi sanayi ve teknolojide lider bir üretim üssü haline getirmek" dedi.
Açılışta konuşan Bakan Varank, Türkiye'yi lider üretim üssü haline getireceklerini, 'Milli Teknoloji, Güçlü Sanayi' vizyonuyla yola çıktıklarını belirtti. Bakan Varank, şöyle konuştu:
"Bu vizyonun temeline yüksek katma değerli üretimi, dijital dönüşüme odaklanan ve verimli çalışan sanayiyi koyduk. Ülkemizin dinamik işgücünü, sanayi kapasitesini ve coğrafi avantajlarını en iyi şekilde kullanarak, yapısal dönüşüm için gerekli adımları kararlılıkla atıyoruz. Nihai hedefimiz, Türkiyeyi sanayi ve teknolojide lider bir üretim üssü haline getirmektir. Tabi bunu yaparken; günceli çok iyi takip etmek, kabiliyetlerimizin farkına varmak ve fırsatları en iyi şekilde değerlendirmek gerekiyor. Dolayısıyla açılışını yapacağımız laboratuvarın,Türkiye'yi geleceğin teknoloji merkezlerinden biri yapacak önemli bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Memnuniyet verici bir başka gelişme de bu tesisin, General Electric'in küresel bazda sahip olduğu üç laboratuvardan biri olmasıdır. Katmanlı üretim alanında hem malzeme, hem de farklı geometrilerin Ar-Ge'sinin yapılacağı bu labaratuvarda Türkiye menşeili tasarımlar geliştirilecek. Bu tasarımlar, havacılıktan otomotive, beyaz eşyadan enerjiye pek çok farklı alanda kullanılabilecek ve yüksek katma değerli üretim önceliğimize doğrudan hizmet edecek."
'EN YOĞUN KULLANILAN YÖNTEM'
Katmanlı teknolojinin en yoğun kullanılan yöntem olduğunu ifade eden Bakan Varank, "Yeni teknolojiler hayatımızın her alanına yoğun bir biçimde dahil olmaya devam ediyor. Esnek, hızlı ve verimli çalışan dijital tabanlı yeni üretim modelleri gelişiyor. Katmanlı üretim teknolojileri, bu süreçte en yoğun olarak kullanılan yöntemlerden biridir. Geleneksel tasarımın ötesine geçen, hızlı prototipleme, ürün optimizasyonu, fonksiyonellik ve düşük maliyetin bir arada olduğu bir modelden bahsediyoruz. Bu teknolojinin güçlü olduğumuz sanayi dallarında kullanılmasıyla potansiyelimizi çok daha ileriye taşıyabiliriz. Görece zayıf olduğumuz alanlardaysa, bu teknolojiyi kullanarak yeni sıçrama imkanları oluşturmamız mümkün. Desteğimizle kurulan bu laboratuvarın, ülkemiz için önemli bir katma değer oluşturacağına yürekten inanıyorum. TÜBİTAK öncül Ar-Ge Laboratuvarı destek programı kapsamında dünyanın önde gelen firmalarının Ar-Ge kabiliyetlerini ülkemize çekiyoruz. Şu ana kadar dört firma bu desteklerden faydalanıyor ve ülkemizin potansiyelini en iyi şekilde değerlendirmeye devam ediyor. Yenilikçi fikirlerini hayata geçirirken, teknik bilgi ve birikimlerini ekosistemimize taşıyorlar" dedi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder