Piyasa,Ekonomi Ve Edebiyat 2

Git gide zorlaşan yaşam şartları nedeniyle insanlar geçim sıkıntısına düşmüş, boş kalan zamanlarında ise sosyal aktiviteler ve hobilerine eskisi kadar zaman ayıramaz olmuşlardır.
 Bu durumun yaşanmasında artan vergi oranları, işsizlik, vb. etkenler önemli rol oynuyor. Bu kötü durum çeşitli güzel sanatları etkileyeceği gibi edebiyat'ı da olumsuz bir yönde etkileyebilir. İşten yorgun bir şekilde eve gelen bireyler, ailelerine bile uzun süre vakit ayıramazken şiirlerle ve edebiyatla nasıl ilgilensinler.

Bir ülkede sanat ve edebiyat alanındaki gelişme; o ülkedeki ekonomik gelişmişliğin, refah seviyesinin ve ülkenin psikolojik olarak hangi konumda olduğunun göstergesi olabilir. Bir toplumda yetkin bir seviyeye ulaşmış yazar, şair ve sanatçı, o toplumun medeniyet seviyesini açığa çıkartmakla birlikte ekonomik durumu hakkında da insanlara bilgiler verebilmektedir. Mustafa Kemal'in: "Sanatsız kalmış bir milletin, hayat damarlarından biri kopmuş demektir." Sözü, milletlerin sanata, edebiyata ve kültüre ne kadar önem vermesi gerektiğini gösteren bir nutuk niteliğindedir. Geçenlerde okuduğum bir yazıda, Türkiye'nin en çok kitap okuyan ilinin Artvin olduğu, kadın cinayetlerinin olmadığı ve hapishanelerin boş denecek kadar az olduğu yazıyordu. İçlerinizden kimileri düşünecek, edebiyat ve şiir ile bu olayların ne gibi bir bağlantısı var diye. Hemde çok var. Kitap ve şiir okuyan insan, ince ruhlu bir karaktere sahip olur. Kendisinden çok karşısındaki insanı düşünür. Başkalarına zarar vermemeye ve kırmamaya özen gösterir. Etkili konuşma ve düşüncelerini karşısındaki insana kolay bir şekilde aktarma yeteneği ile bir toplulukta benimsenir. Söylediğim bu olguların gerçekleşebilmesi için ilk önce bireylerin temel gereksinimlerini kolayca karşılıyor olması ve artan zamanlarında geçim sıkıntısının etkisini ortadan kaldırmak için çalışmayıp, zamanlarının bir kısmını ilgi duydukları alanlara da ayırmaları gerekir. Aliseydi KILIÇ 14.02.2016 Deneme

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder