Amerikan Seçimleri Yaklaşıyor


Dünya üzerinde en çok kullanılan para birimi olan dolar için önemli bir gün yaklaşıyor. Bu yıl içinde yaşayacağımız 2. bir oylama süreci. İlki hepimizin bildiği gibi BREXİT'ti.
Piyasalar için hareketli bir gündü. Ama piyasaların genel bir beklentisi Brexit'in olmayacağıydı. Ters durum gerçekleşince piyasalar ister istemez sert bir tepki verdi.

 Şimdi ise sırada Amerika Birleşik Devleri'nde başkanlık oylaması olacak. Clinton-Trump karşı karşıya. Ankatlerde şuan önde giden aday Clinton. Yalnız Trump'ında kazanma ihtimali yüksek. Obama'nın bir varisi olarak Clinton bir adım önde olsa da şahsi düşüncem Trump'tan yana.

Bizi kimin kazanacağı pek ilgilendirmez. Bizi ilgilendiren tarafı piyasaya olan etkileri olacaktır. Genel bir görüş şöyle : Eğer Trump başkan olursa dolar endeksinde son yılların dip seviyesi olarak uyanabiliriz. Aksine beklenildiği gibi Clinton zaferle ayrılırsa dolarda sert olmayan bir yükselme gerçekleşecektir. Diğer adaylara gelince onları yazıya ekleme gereği bile duymuyorum. %1'i bile geçemezler.

Artık kasım ayına giriyoruz. Önümüzde he seçim hemde FED toplantısı var. Her gelen Anket sonucu dolara hareket kazandıracaktır. Son anketlerde Clinton az bir farkla önde götürüyor. BBC'nin sitesinden takip edebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder