Tarihi Bir Hafta Bizleri Bekliyor!

Güzel bir haftayı geride bıraktık ancak bu hafta ABD verileri piyasanın gündem maddesi olacak.Ayrıca Draghi'de bu hafta konuşacak. Ben lafı fazla uzatmadan bu hafta bizleri neler bekliyor bu hafta ekonomik takvimde hangi veriler gelecek bir değerlendirelim 
: Pazartesi : Asya seansında Japonya’dan perakende satışlar açıklanacak. Gelecek olan veride kötüleşme yaşanması USDJPY’de yükselişlere hız kazandırabilir. İngiltere ve ABD’de ise piyasalar kapalı. Anma günü var. Bir sonraki yazım anma günüyle ilgili olacak. 10.00’da İspanya TÜFE verisi var. TÜFEde bir miktar iyileşme yaşanması bekleniyor ancak gelecek olan verinin paritelerde etkisi bence sınırlı olur. Her zaman söylüyorum Euro bölgesi almanyanın dışında diğer ülkelerin verilerini pek takmıyor. 15.30’da Kanada’dan cari hesap verisi açıklanacak. 

 Salı : Asya piyasası oldukça hareketli. Japonya’dan hanehalkı harcamaları ve Avustralya’dan inşaat izinleri açıklanacak. AUDUSD ve USDJPY’de hareketliliği değerlendireceğiz. Umarım iyi kazanırız. 10.00 Yurt içinde ticaret dengesi açıklanacak. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması TRY varlıkları açısından pozitif olur. 11.00’da Euro Bölgesi’nden para arzı ve 12.00’da TÜFE verisi açıklanacak. Beklenti altı kalacak veriler sonrası EURUSD üzerinde etki oluşabilir. 15.30’da Kanada’dan büyüme verisi ve ABD’den PCE fiyat endeksi verisi açıklanacak. Hem CAD hem USD için son derece önemli veriler. Bu dakikalarda USDCAD’de önemli hareketler olacaktır. Hep birlikte kazanca dönüştürebiliriz. 17.00’da ABD’den CB tüketici güven endeksi verisi var. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması bekleniyor. 


 Çarşamba : Asya piyasalarında Çin’den imalat PMI , Caixin imalat PMI açıklanacak. Gelecek olan verilerde kötüleşme yaşanması global piyasaları etkileyecektir. . 10.45’ten itibaren Euro Bölgesi’nden arka arkaya imalat PMI verilerini var. 11.30 İngiltere imalat PMI.Verisi var. Baktığımızda önceki veriye göre bir miktar iyileşme yaşanması bekleniyor ancak bildiğimiz gibi 50.0 altında kalınması sektörde daralmaya işaret eder. Yani önemli olan verinin 50.0ın altında kalmaması. 17.00 ABD’den ISM imalat PMI açıklanacak. Euro için söylediğim aynı şey Abd verileri içinde geçerli. 50.03 geldiğinde dahi veri iyi diye algılanabilir.

 Perşembe : Asya piyasalarında Avustralya’dan perakende satışlar ve ticaret dengesi açıklanacak. Gelecek olan veriler hayal kırıklığı yaratırsa AUDUSD’de satıcılar devreye girecek. Önemli bir fırsat oluşturabilir bizim için. Gün boyu piyasaların gözü kulağı OPEC toplantısında olacak. Çıkacak olan kararlara yaşanan gelişmelre göre yalnızca petrol fiyatlarında değil, pariteler ve borsalarda da hareketlilik son derece fazla olabilir. 11.30 İngiltere inşaat PMI. Beklentiler önceki veriye göre bir tık iyileşme yaşanacağı düşünülüyor. 14.25 ECB faiz oranı kararı. İşte bir draghi günü daha. Bakalım neler diyecek bizim yaşlı kurt ve piyasalara nasıl bir hareket katacak. Beklenti faizlerin sabit tutulacağı yönünde ancak ECB bir sürpriz yapmasa bile 15.30’daki basın toplantısında Mario Draghi yine paritelere hareketlilik getirecek. 15.15 ADP tarım dışı istihdam değişimi. 15.30’da da haftalık işsizlik başvuruları verisi açıklanacak. 18.00 haftalık ham petrol stokları açıklanacak. Stoklarda artış yaşanması petrol fiyatları açısından negatif olabilir. 

 Cuma : Asya seansında Çin’den Caixin hizmetler PMI açıklanacak 10.00 Türkiye’den TÜFE rakamları verisini takip edeceğiz. Enflasyonda artış yaşanması TL üzerindeki baskıyı arttıracaktır. 11.30’da İngiltere’den hizmetler PMI verisi var. Hizmetler sektörü İngiltere ekonomisinin lokomotifi durumunda ve gelecek olan veride iyileşme olması GBP açısından son derece güzel olur. 15.30’da her ayın tartışmasız en çok beklenen verilerinden olan ABD tarım dışı istihdam değişimi var. Ortalama saatlik kazançlar ve işsizlik oranı verileri açıklanacak. Gelecek olan verilerde iyilemşe yaşanması ile USD paritelerdeki baskıyı artırabilir ancak yalnızca istihdam değişimine değil, özellikle ortalama saatlik kazançlardaki değişimi de takip etmek gerekli. Yani bu veriler birbirine bağlı olan veriler. Hepsi olumlu gelirse bak artık dolar endeksine neler oluyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder