XTB – Detaylı Enstrüman Analizi - Döviz Piyasasına Fed Şoku

FED’in piyasalara yaptığı dopingin etkisiyle dünkü seansta DXY (Dolar Endeksi) sepet para birimleri karşısında hızla değer kaybetti. Ancak gelişmekte olan para birimleri de dahil olmak üzere Dolar karşısında yaşanan toplu yükselişi abartılı buluyoruz.
Avrupa Merkez Bankası ardından, yatırımcı Euro’da yukarı hareketin şokunu atlatamadan, FED sonrası yaşanan 1,1300 üzerine sıçramayı temel veriler ile açıklamakta zorlanıyoruz. Büyüme ve faiz oranı farkı dolar pozitif ve analistler yıl sonu beklentilerini değiştirmedi.
Avrupa Merkez Bankası toplantısından sonra yaşanan yükselişe rağmen, Haziran sonu konsensus analist beklentileri 1,0800 civarında yoğunlaşıyor. Analist beklentileri ve zayıf ekonomik görünüme rağmen döviz piyasasında farklılaşan EURUSDfiyatlamasında FED etkisinin geçmesiyle normalleşme beklenebilir.
08 Mart haftasının derinlik raporu (COT), Avrupa Merkez Bankası sonrası fon pozisyon değişimini göstermiyor. Ancak toplantı öncesinde fonların net kısa pozisyon miktarında artış ile ECB’ye hazırlık yaptığı anlaşılıyor. Karar sonrasında yaşanan hızlı yükselişi, geçtiğimiz haftalara kıyasla artan, kısa pozisyon kapama (short covering) faaliyetine bağlıyoruz.
Çarşamba günü gerçekleşen FOMC toplantısı sonrasında hızla yükselen EURUSD paritesinde bugün sınırlı da olsa kar satışları görülüyor. 1.1270’te destek bulan geri çekilmenin sürmesi halinde, 1.1200 ve 200 günlük hareketli ortalamaya denk gelen 1.1000 seviyesi önemli olacaktır. Yükselişlerde ise V formasyonunun direnç seviyesi olan 1.1380’in aşılması yükselişe ivme kazandırır. Aynı zamanda 50 günlük hareketli ortalama 200 günlüğü yukarı yönde kesme (golden cross) eğiliminde ve yükseliş devam edebilir.
XTB MENKUL DEĞERLER A.Ş.
www.xtb.com.tr

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder