FED PİYASALARI OYALADIGeçen hafta draghi yüzünden bu piyasadan kopanlar oldu. Haftayı güzel karla kapatan arkadaşlarımızda. Bu haftanın hatta Mart ayının en heycanlı günü geçecek diye beklenen FED toplantısı ben dahil bir çok forex tutkununu hayal kırıklığına uğrattı. geçen haftadan bahsetmiştik zaten FED faiz artırmayacaktı. Çünkü faiz artırmaya ihtiyacı yoktu. Güçlü bir dolar vardı. Beklediğimiz oldu ve FED faiz artırmayacağını açıkladı. daha sonrasında YELLEN teyzemiz sahne aldı. FED zaten faiz artırmayarak doları yaraladı. YELLEN ise konuştukca dolar gerek euro karşısında gerekse diğer para birimleri karşısında değer kaybetti. Dolar kaybettikçe dolaranın güçlülüğüne güvenenlerde kaybetti. Ben YELLEN den daha net konuşmasını ve piyasaları dolar lehinde sallamasını bekliyordum. Geçen hafta Draghi faiz artırmadı ama daha sonrasında elindeki kozları kullanarak parasının değerini korumaya çalıştı. YELLEN global piyasalardan çekindiğini izah ederek son derece oyalacıyı başka bir ifade ile güvercin açıklamalar yaptı. 

  Açıklamalar şöyle :

  1)Yellen faiz artışı için her toplantının canlı ihtimal olduğunu dolayısıyla Nisan toplantısının da canlı bir ihtimal olduğunu söyledi. 

2)"Geçici etkilerin azalmasıyla işgücü piyasasındaki düzelme devam edecek, bunun da enflasyonu yukarı itmesini bekliyoruz"

3)Faizin değiştirilmemesi global gelişmeleri yansıtıyor. Faizi değiştirmemek bize istihdam piyasası iyileşmesini doğrulama imkanı verecek. İhtiyatlı hareket etmek uygun.
4)Global ekonomi görünümlerine yönelik endişeler ABD'de finansal şartları sıkılaştırdı. Yurtdışı ekonomik büyüme beklenenden daha yavaş hızla ilerliyor.
5) Faiz olasılığı için bundan sonra verileri takip edeceğiz.

Evet bundan sonra ne olacak ? Amerikanın her verisini takip edeceğiz. Her olumlu veride dolar hareketlendirecektir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder