ECB Mart Ayı Toplantısında Takip Edilecek 6 Önemli Konu

Euro’nun Perşembe günkü para politikası toplantısı öncesinde neden Mart ayı zirvesi yakınında kaldığını anlayamıyor musunuz? Merak etmeyin, yalnız değilsiniz.
Avrupa Merkez Bankası hala parasal genişleme politikası sürecinde olan birkaç büyük merkez bankasından birisi, bu da normalde para birimi açısından ayı piyasası demek. Avrupa Merkez Bankası’nın yalnızca faiz oranlarını indirmesi beklenmiyor, ek olarak alabilecekleri pek çok önlem de var ve çok büyük ihtimalle enflasyonu destekleyecek, likidite yardımı yapacak ve büyümeyi alevlendirmeye çalışacaklar. Yani merkez bankasının faiz indirmesi bekleniyorsa, Euro neden yüksekten işlem görüyor? Basit bir cevap bu hareketleri merkez bankasının kusursuz yönlendirmesine yormak olabilir. İndirim niyetlerini açıkça belli ettiler ve piyasaya harekete hazırlanmaları için süre verdiler. Ne var ki yatırımcılar ve ekonomistler mevduat faiz indirimi açıklanacağı konusunda hemfikir de olsalar, bu indirimin miktarı, varlık alımlarının artışları ve Draghi’nin ileriye dönük rehberliği konusunda ayrışıyorlar. Yani, piyasanın yarınki açıklamayı tamamen fiyatladığına inanmıyoruz.
Bunun yerine, Amerikan dolarının pek çok majör döviz karşısında düşükten işlem gördüğünü, Euro ile sınırlı kalmadığını görebilmek önemli. Ayrıca, oyuncular Euro’da aylardan beri kısa pozisyonlardalar ve Avrupa Merkez Bankası açıklamasını çevreleyen belirsizlik bazı oyuncuların pozisyonlarını terk etmelerine yol açtı. Aralık ayında merkez bankasının başarısızlığı karşısında EUR/USD paritesindeki dikine hareketi gördü ve yatırımcılar merkez bankasından yine böyle bir performans gelebileceğinden korkuyorlar. Bununla birlikte, yarınki Avrupa Merkez Bankası toplantısı ve Draghi’nin basın toplantısında dikkat etmek gereken en az 6 nokta var:
1. Mevduat Faiz İndiriminin Miktarı – Avrupa Merkez Bankası’nın faizleri düşürmesi beklenen bir durum ancak 10 bp yukarısındaki herhangi bir indirim EUR/USD paritesinde sert bir düşüşü tetikleyebilir. 
2. Parasal Genişleme Programının Artırılması – Aralık ayında merkez bankası varlık alım programlarını Mart 2017’ye kadar uzatabileceklerini açıkladı. Bu tarihi 3-6 ay daha uzatmak büyük bir etki yaratmaz. 
3. Parasal Genişleme Programının Miktarının Değiştirilmesi – Aylık alınan bonoların miktarını artırmak daha büyük bir adım olabilir. 10 ile 20 milyar Euro arası herhangi bir nokta Euro açısından olumsuz olur, ancak merkez bankası QE alımlarını değiştirmezse, EUR/USD paritesinde sert ve güçlü bir yükseliş bekliyoruz. 
4. Yeni Uzun Vadeli Repo Operasyonu- Avrupa Merkez Bankası piyasayı şaşırtmak istediği takdirde ek LTRO önlemlerine yönelebilir ancak mevduat faizi düşürüldüğü ve QE alımları artırıldığı takdirde bu adımı es geçebilirler. 
5. Çalışan Öngörülerinde Revizyon – Ayrıca merkez bankasının enflasyon ve büyüme öngörülerini düşürmesini bekliyoruz. 
6. Mario Draghi’nin Yönlendirmesi – Euro’nun gelecekteki yönü merkez bankasının Mart ayından sonra genişlemeye gitmeyi planlayıp planlamadığına bağlı. Eğer Draghi basitçe ek genişleme ihtimalinin olduğunu söylerse, Euro’da önemli bir satış dalgası beklemiyoruz. Daha güçlü bir açıklama ise Euro açısından çok yaralayıcı olabilir.
Aşağıdaki tablo Euro bölgesi ekonomisinin son toplantıdan bu yana olan performansını gösteriyor. Euro’daki 5 sentlik artıştan ayrı olarak, enflasyon düşerken üretim ve hizmet sektör faaliyetleri zayıfladı. Tüketici harcaması ve istihdam piyasası şartları karışık ancak ekonominin bu noktasındaki gelişmeler Avrupa Merkez Bankası’nı parasal genişlemeden alıkoyamaz. Merkez bankasının cesaret toplayabileceği tek şey petrol fiyatlarındaki toparlanma olabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder